Ballıca’nın içme suyu hayali gerçek oluyor

Ballıca Belediyesi tarafından başlatılan içme suyu çalışmaları tam gaz devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla Ballıcalıların yıllardır sıkıntısını çektiği su hayali gerçekleşecek.

’un en büyük köyü iken 1999 yılında yapılan referandumla Belediye statüsüne kavuşan Ballıca’nın en büyük sorunu içme suyu idi.

Köy konumunda iken yapılan içme suyu hatları 1986 yılında Köy Hizmetleri tarafından yapılan iyileştirme çalışması ile yenilenmişti. Ancak aradan geçen zaman içerisinde eskiyen hatlar sağlıklı suyun evlere sağlıksız şekilde ulaşmasına neden oluyordu.

Belediye döneminde de zaman zaman hatlarda ve su depolarında iyileştirme çalışmaları yapılsa da içme suyu için kalıcı bir çalışma yapılamamıştı.

Başkan Emin Bilgin tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde içme suyu ihalesi yapılarak hat döşeme çalışmalarına başlandı.

Yaklaşık 2 yıl tahsis işlemleri ile uğraştıklarını belirten Başkan Bilgin, “Göreve başladığımızda önceliğimiz yol ve su çalışmalarına vereceğimizi beyan etmiştik. Yol çalışmalarını hayırseverlerimizin destekleri ve belediyemizin ekip ve iş makineleri ile yürütmeye başladık. Ancak içme suyunda durum aynı olmuyor. İçme suyu projesinin hazırlanması ile işe başladık. Su kaynakları olmadan projeyi kabul ettiremedik. Mevcut su kaynaklarımızın Milli Emlak’tan belediyemize tahsis edilmesi yaklaşık 2 yıl sürdü. Ardından da İller Bankamız tarafından projemizi hazırlattık” diye konuştu.

İçme suyu inşaatı için İller Bankası’ndan 1 milyon 200 bin TL kredi kullandıklarını belirten Başkan Bilgin, “Projemizin tamamlanmasının ardından inşaat için harekete geçtik. İller Bankası tarafından ihalesi yapılan inşaat projesi için yüklenici firma çalışmalarına başladı. İnşallah kısa sürede çalışmaları tamamlayacağız ve Ballıca’nın yıllardır süren sağlıklı içme suyu hayalini gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Çalışmaları nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Bilgin, “Boru hatları mevcut yol güzergahlarından geçmek zorunda olduğu için ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Kış mevsiminde olmamız nedeniyle boru döşeme çalışmalarını öne aldık. Ardından da Depo çalışmaları başlayacak. İnşallah kısa sürede çalışmaları tamamlayarak yollarımızı eski haline döndüreceğiz. Halkımızın biraz sabırlı olmasını istiyorum. Biz bu projenin en uygun ve en sağlıklı bir şekilde yapılması için tüm detayları ile ilgileniyoruz” dedi.

DSC05044_2

Check Also

Ballıcalılar Hatmi-Şerifte buluştu…

Of Ballıca Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin tertip ettiği hatmi şerif İstanbul Fatihte yapıldı. Pazar günü …