Of’un Kurtuluşu İstanbul’da Kutlandı…

Trabzon, Of ilçesi’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıl Dönümü 28 Şubat Pazar Günü Of Hayrat Vakfının organizasyonu ile Haliç Kongre Kültür Merkezinde İstanbul’da Yaşayan Ofluların katılımıyla Kutlandı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Mustafa Saral’dan sonra kürsüye davet edilen Çalışma Bakanı Süleyman Soylu Yaptığı konuşma ile tüm katılımcılardan yoğun tezahürat gördü ve Trabzon’a, Of’a yapılacak yeni yatırımlar hakkında bilgi verdiğinde ise herkes tarafından ayakta alkışlandı.

Of Hayrat Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Saral, Medyagünebakış.Com’a  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her yerinin birbirinden değerli olduğunu, ancak Of’un da kendileri için, dedelerinden atalarından kalan bir yer olması nedeniyle ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Mustafa Saral, Trabzon ve Of’un, tarihinde kahramanlıklarıyla bilinen yerler olduğunu dile getirerek, “Maalesef Osmanlı’nın son dönemlerindeki işgaller sırasında Of’un da bir süre işgal altında kaldığını belirterek Of da bundan nasibini almıştı. Ancak kahraman Türk milleti bu işgallere boyun eğmedi. Topraklarını namerdin namahrem çizmesine ezdirtmedi” dedi.

Mustafa Saral, “28 Şubat Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan etkinliklerde İstanbul ve Marmara bölgesinde yaşayan hemşerilerimiz ile bir araya geldik. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bugünlerde tüm hemşerilerimizle bir arada olduk.

Bu yıl yaptığımız etkinlikte; Of’un kurtuluşu ile ilgili video gösterimi gerçekleştirdik ve gençlik kollarımızın tiyatro gösterisini sergiledik” diye konuştu.
Of Hayrat Derneği Yönetim Kurulu üyesi Furkan Demircioğlu ise Of’un Türkiye’nin en önemli yerlerinden olduğunu belirterek Of’un kurtuluşunun 98.yıldönümü  nedeniyle yaptıkları etkinliğin önemine değindi ve “Amacımız, Hemşerilerimizle Bir Arada Olmaktı Bu Nedenle Etkinliğimize Tüm Hemşerilerimizi Davet Ettik” dedi.

Yapılan Kurtuluş etkinliğinde Of Cemiyeti gençlerinin tiyatro ekibinin gösterimi, Kurtuluş belgeseli, şiirli anlatım yoğun ilgi görürken sahnede Zeynep Başkan ve kemençe dinletisinde İsmail Başkan ayakta alkışlandı.

Of Ballıca Derneği adına törene katılan Başkan Yardımcısı Hüseyin İnan Of’un Rus işgalinden Kurtulunun 98 yılı kapsamında Çalışma Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından plaket  takdim edildi.

Kaynak: Medya Günebakış

Check Also

Ballıcalılar Hatmi-Şerifte buluştu…

Of Ballıca Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin tertip ettiği hatmi şerif İstanbul Fatihte yapıldı. Pazar günü …