Of’ta öğrencilerin ‘Sıfır Atık’ girişimi…

Of’ta öğrenciler sıfır atık/geri dönüşüme dikkat çekti

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nu ziyaret eden çevreci öğrenciler, sıfır atık/geri dönüşüm hakkında röportaj yaptı.

Of Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile sıfır atık/geri dönüşüm üzerine bir röportaj gerçekleştiren Başkan Sarıalioğlu, sıfır atık/geri dönüşüm ve bu konularda Of’ta yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’ndan geri dönüşüm çalışmalarına destek istediler. Yedinci sınıf öğrencileri Hayru Nisa Öztel, Efnan Sarıalioğlu, Elif Ecrin Fakılı ve Esma Nur Yıldız sıfır atık/geri dönüşüm konusunda destek için geldikleri Başkan Sarıalioğlu’ndan kullanılarak çöplere atılan geri dönüşebilir atıkların ayrıştırılması için geri dönüşüm kutuları talep ettiler. Başkan Sarıalioğlu öğrencilerin bu taleplerine tam destek verdi. Geri dönüşümün farkındalığını ortaya koymak amacıyla okullarına geri dönüşüm kutuları konulmasına Başkan Sarıalioğlu’nun olumlu cevabının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen öğrenciler bu sayede israfın ve çevre kirliliğinin büyük oranda azalacağına dikkat çektiler.

Öğrencilerin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, bu tür projeler ve taleplerle yerel yönetimlerin yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

DOĞAL KAYNAKLARIMIZ GERİ DÖNÜŞÜMLE DAHA VERİMLİ KULLANILACAK

Okullarda geri dönüşüm kutuları konusunda talepleri geri çevirmeyeceklerini söyleyen Başkan Sarıalioğlu, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu tarafa belediye olarak sıfır atık noktasında önemli çalışmalar yapmaktayız. Kağıdı geri dönüştürerek kağıttan kağıt üretmeliyiz. Böylelikle kağıt üretimi için ağaç kesiminin önüne geçip ormanların yok olmasını engelleyebiliriz. Plastiği geri dönüştürerek de petrol tüketimini önleyebiliriz. Atık maddelerin ham maddeye dönüştürülmesi doğal kaynak kullanımını azaltacağı içinde enerji tasarrufu sağlanır ve ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur. Eğitim kurumlarda da bu tarz güzel uygulamaların olması geleceğe ümitle bakmamıza neden oluyor. Sıfır atık ve geri dönüşümde gelecek nesillerimiz için daha çok çalışacağız. Gelecek nesiller için bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı” diye konuştu.

Kaynak I Of Belediyesi

Check Also

Ballıcalılar Hatmi-Şerifte buluştu…

Of Ballıca Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin tertip ettiği hatmi şerif İstanbul Fatihte yapıldı. Pazar günü …