Melinoz sözlüğü yayınlandı…

Ballıca mahallemize ait eski kelime ve deyişleri içeren sözlük çalışması, Ballıca Yavuzselim mahallesinden Ferşat Ballı’nın girişimi ve Hasan Ballı (merhum), Hamza Yavuz ve Yılmaz Keleş’in değerli katkılarıyla en güncel ve düzeltilmiş haliyle internet sitemizin ana sayfa menüsünde “Yerel Sözlük”   başlığı altında istifadenize sunulmuştur.

Böyle bir sözlük çalışması yapmamızdaki öncelikli amaç, gittikçe kaybolmaya yüz tutan yöremize has söz dağarcığının unutulmuş olanlarını yeniden ortaya çıkarmak ve var olanları da muhafaza etmektir. Okuma yazma oranının artması yanında televizyon ve gazetelerin dağ köylerine kadar nüfuz etmesi, Türkçenin mahalli kelime hazinelerini ve şivelerini giderek daha fazla etkiliyor, törpülüyor. Şimdi yaşları 40-50 civarında olan nesil, önümüzdeki çeyrek yüzyıl içinde bu dünyadan el etek çektiklerine sadece kendilerini değil birçok mahalli kelime ve deyimi de belki unutulmak üzere yanlarında alıp götüreceklerdir.

Köyümüzün sözcük dağarcığı; büyük çoğunluğu Türkçe olmakla beraber İngilizce, Rusça, Farsça, Arapça, Eski Yunanca ve Rumca kelimelerden oluşmaktadır. Türkçe kelimler ise ya harf ve hece değişimleri veya çıkarma ve eklemelerle mahalli şivemize uyarlanmıştır. Özellikle Rumca bir kökten türeyen fiiller, mahalli şivemize geçerken Türkçe “etmek” yardımcı fiiliyle beraber kullanılmaktadır. Örnek: Bacariş etmek.

Rica ve Uyarı; Bu çalışma öncelikle bir sözlük denemesi olup sizlerin katkı ve düzeltmeleriyle son şeklini alacaktır. Bu çerçevede yazılışı veya anlamının yanlış/eksik olduğunu düşündüğünüz kelimeleri düzeltebilir ve eklemeler yapabilirsiniz. Bu ekleme ve düzeltmeleri fersatballi@yahoo.com adresine gönderebilirsiniz.

Teşekkür
Bu sözlük çalışmasında kendilerinden büyük destek aldığımız Rahmetli Hasan Ballı’yı bir kez daha rahmetle anıyor, ayrıca Yılmaz Keleş ve Hamza Yavuz’a teşekkür ediyoruz.

Kaynakça
İsmail Kara, Rize-Güneyce Sözlüğü
Özhan Öztürk, Karadeniz Ansiklopedik Sözlük

Not: Sözlüğün bir nüshası dernek merkezimizde mevcut olup isteyen metin üzerinde kelime ekleme ve düzeltmesi yapabilir. Sözlük çalışması bu şekilde siz değerli hemşehrilerimizin katkılarıyla en son şeklini alıp bilahare kitapçık halinde bastırılacaktır.

Melinoz Sözlüğünü indirmek için tıklayınız melinoz sözlük çalışması 2016 

Hazırlayan: Ferşat Ballı
Kaynak: Of Ballıca Derneği

kelimekelimemenloz1

 

Check Also

Aydın Uzunhasanoğlu son yolculuğuna uğurlandı…

Ballıca Mahallesi sakinlerinden Emekli Polis Memuru merhum Zeki oğlu Aydın Uzunhasanoğlu (61) Samsun’da hayatını kaybetti. …