Ballıca Değirmeni Yok Olmama Mücadelesi Veriyor

30 Mart Seçimlerinden sonra Büyükşehir olan Trabzon’ un kapanan beldelerinden olan Ballıca Beldesi Eski Başkanı Dede Başkan Lakaplı Hasan Çakır, hayır için yaptırdığı değirmeninde hem komşularının hem de komşu köylerden gelenlerin mısırlarını öğütüyor.

Değirmen için maaşlı işçi aradığını ancak bulamadığını kapalı kalmaması için kendisinin gelip burada çalıştığını söyleyen Hasan Çakır,  “Belki de bu değirmene çalışacak adam bulamadığımdan dolayı Cenab-ı Allah bana paramla değil alın terimle bu hayrı kazanma yolunu açtı.  Bizde imkanlarımız dahilinde bu su değirmenin gerek yapım gerekse bakımını yapmaya çalışıyoruz. İnşAllah ölene kadar da yapacağım.” dedi.

Değirmen önünde kendisine yönelttiğimiz sorulara cevap veren Hasan Çakır, ilk olarak kendisini şu şekilde anlattı;

Genç yaşımda Zonguldak’ tan başlayan çalışma hayatımda hep bir unvan ile anıldım. Önce Hasan Efendi oldum, sonra saygılı ve temiz oluşumdan sonra bey, usta, müteahhit, armatör,  muhtar, başkan ve şimdi de değirmenci oldum.  Hep yardımsever ve hizmet etmeye çalıştım. Tanıdığım- tanımadığım kimseye kötülük yapmadım. Elimden geldikçe yardım ettim ve son nefesime kadar da edeceğim.

Şimdi de çalışmalarımızı değerli Muhtarımız Recep bey ile yapıyoruz. Sağ olsun o şimdi benim elim ayağım oluyor ve yetişemediğim yerlere o yetişiyor.  Halef Selef omuz omuza çalışıyoruz  önce hayır işleri ve Allah rızası için çalışıyoruz. Sayın muhtarımız bu işleri yaparken  çoğu zaman dükkanını kapatıp koşuyor. Yokluktan yılmadan elimizden geldiğince çalışıyoruz. Resmi yerlerde muhtar Recep Yavuz işleri takip ediyor ve Mahallemizi daha güzel yaşanacak bir yer yapmaya çalışıyoruz.

Ballıca Mahallesinin yeni seçilen Muhtarı Recep Yavuz, gerek değirmen gerekse mahallenin birçok işinde hayırsever iş adamı Hasan Çakır ile omuz omuza verdiklerini söyleyerek her türlü işlerde onun maddi manevi desteği alıyoruz diye iddia etti. Yavuz, “80 yaşında olmasına rağmen vatandaşa hizmet etmekten büyük bir haz duyuyor. Onun bu hizmet aşkı ve çalışma azmini görünce, bizler de hiç bir şeye gözümüzü kapatamıyoruz, duymazdan gelemiyoruz.” diyerek kendisine Allah’tan  sağlıklı ömür diledi. Kaynak: Of’un Nabzı |

IMG_0878_Small IMG_0881 IMG_0885 IMG_0891_Small IMG_0893 IMG_0896 IMG_0898_2 IMG_0902_2  IMG_0907_2 IMG_0912

Check Also

Ballıcalılar Hatmi-Şerifte buluştu…

Of Ballıca Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin tertip ettiği hatmi şerif İstanbul Fatihte yapıldı. Pazar günü …